Trwała redukcja komórek tłuszczowych
Medyczne urządzenie Cocoon Medical CoolTech, to unikalna metoda modelowania sylwetki, która gwarantuje trwałą redukcję obwodu ciała, dzięki zjawisku kriolipolizy - wymrażania komórek tłuszczowych.
Nowoczesne procedury redukcji tkanki tłuszczowej i kształtowania sylwetki podlegają nieustannym udoskonaleniom. Jeszcze niedawno najczęściej wykorzystywaną metodą redukcji tkanki tłuszczowej była liposukcja chirurgiczna - metoda tyle skuteczna, co i ryzykowna. To właśnie ryzyko związane z liposukcją i liczne efekty uboczne spowodowały gwałtowny rozwój bezinwazyjnych metod modelowania sylwetki.
CoolTech posiada satus Urządzenia Medycznego
CoolTech to technologia kontrolowanego chłodzenia tkanki tłuszczowej, aż do temperatury -8 stopni C w czasie 70 min, w celu uzyskania efektu estetycznego w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i miejscowej otyłości.
Chłodzenie tkanki tłuszczowej, odbywające się pod pełną kontrolą zaawansowanych systemów urządzenia CoolTech, prowadzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych, które następnie są eliminowanie z organizmu w drodze standardowych procesów metabolicznych.
CoolTech pracuje w oparciu o patent własny producenta (EP12382287), firmy Cocoon, wiodącego dostawcy urządzeń dla medycyny estetycznej i kosmetologii.
Firma Cocoon bazuje na 28 letnim doświadczeniu w obszarze produkcji urządzeń oraz badań naukowo rozwojowych w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetyki.
CoolTech na tle innych dostępnych urządzeń wyróżnia unikalna konstrukcja aplikatorów, super wydajne generatory zimna, silna pompa podciśnienia. Te cechy gwarantują widoczny efekt już po jednym zabiegu, podczas którego następuje redukcja o 20-30% komórek tłuszczowych w miejscu zabiegowym. Możliwość zastosowania dwóch głowic równocześnie powoduje skrócenie zabiegu do 70 min. Każda z nich posiada niezależne sterowania w zakresie temperatury, podciśnienia i długości zabiegu. Dodatkowo każda z nich może zostać dostosowana do wielkości obszaru ciała, za pomocą specjalnych wkładek, które pozwalają sterować obszarem zabiegu.
Jednym z trudniej dostępnych obszarów są boczki brzucha. Do tego celu została opracowana specjalna głowica, umożliwiająca precyzyjne wykonanie zabiegu.
Sposób działania
Warunkiem skutecznego i bezpiecznego wykonania kriolipolizy jest:
- schłodzenie tkanki tłuszczowej do temperatury minus 8/9 stopni C
- utrzymanie żądanej temperatury w tkance tłuszczowej przez 70 minut
- wyizolowanie obszaru zabiegu poprzez wykorzystanie podciśnienia
- skuteczna ochrona powierzchni skóry przed odmrożeniem
Nie spełnienie przynajmniej jednego z tych warunków będzie skutkowało nieskutecznością procedury niszczenia komórek tłuszczowych
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zabiegu kriolipolizy:
- temperatura podczas zabiegu nie może przekroczyć minus 9 stopni C - niższa temperatura grozi odmrożeniem tkanek !!!
- czas zabiegu krótszy niż 52 min będzie skutkował całkowitą nieskutecznością zabiegu. Krótszy czas spowoduje tylko przekrwienie tkanek, a nie ich całkowite zniszczenie. Po takim zabiegu obwód ciała może być mniejszy na skutek skurczu tkanek, jednak po kilku godzinach obwód ciała powróci do pierwotnego stanu.
- łączenie zabiegu kriolizy z innymi technologiami podczas jednej wizyty (fala radiowa, ultradźwięki, kawitacja ) nie wywoła mocniejszego wpływu na skuteczność zabiegu.
- jeśli podczas zabiegu tkanki nie są zabezpieczone żadną ochroną antyodmrożeniową, znaczy to, że temperatura zabiegu jest znacznie powyżej zera, co skutkuje całkowitą nieskutecznością zabiegu.
- jeśli zabieg wykonywany jest urządzeniem, które ma temperaturę dodatnią w głowicy tj. +3, +5, oznacza to , iż zabieg oddziałuje bardzo płytko. Choć następuje delikatnie zmniejszesznie wielkości komórek tłuszczowych, to dotyczy to tylko komórek leżących zaraz pod skórą, a nie głębokich akumulacji tłuszczowych. Optymalna temperatura to -8, -9 stopni Celsjusza. Tylko taka temperatura uzyskana w głowicy gwarantuje oddziaływanie głęboko w tkanke tłuszczową.
- zabieg w którym temparatura jest dodatania jest również zdecydowanie bardziej bolesny niż CoolTechnology, ponieważ tkanki nie ulegają zmrożeniu - co działa znieczulająco.
Po zakończonym zabiegu można wrócić do swoich codziennych czynności
Przebieg zabiegu
Podciśnienie zasysa tkanki do aplikatora zabiegowego, w którym znajdują sie elementy chłodzące. Zassanie tkanki jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na precyzyjne aplikowanie niskiej temperatury wprost do tkanki tłuszczowej. Jednocześnie efekt podciśnienia powoduje ograniczenie cyrkulacji krwi w obszarze zabiegu, co znacznie podnosi jego skuteczność.
Po zassaniu tkanek do głowicy rozpoczyna się proces ich schładzania - wykorzystywane są w tym celu metalowe elementy w środku głowicy i generatory zimna znajdujące się w głównym module. Dzięki dwóm bardzo wydajnym generatorom zimna (osobny generator dla każdej głowicy) temperatura w tkance tłuszczowej bardzo szybko spada do minus 8 stopni. Szybkie osiągnięcie docelowej temperatury znacząco wpływa na podniesienie skuteczności zabiegu ponieważ praktycznie 100% czasu zabiegu jest efektywne!
Dzięki wykorzystaniu podciśnienia i bieżącemu monitorowaniu on-line temperatury tkanki możliwe jest selektywne uszkodzenie komórek tłuszczowych przy jednoczesnym uniknięciu uszkodzenia komórek skóry właściwej.
W celu dalszego podniesienia bezpieczeństwa zabiegu, obszar do którego zasysana jest głowica zostaje pokryty specjalnym materiałem zabezpieczającym naskórek przed odmrożeniami i jednocześnie ograniczającym ryzyko powstania wybroczyn wynikających z działania podciśnienia.
Poddane działaniu kontrolowanego chłodzenia komórki tłuszczowe ulegają uszkodzeniu, powstaje miejscowy stan zapalny, w efekcie którego uszkodzone komórki ulegają usunięciu z organizmu. Proces ten, bazujący na naturalnych mechanizmach obronnych organizmu, trwa w zależności od indywidualnych cech od 6 do 12 tygodni.
- W trakcie jednej wizyty można wykonać zabieg maksymalnie na trzech różnych obszarach np.: przód brzucha + boczki.
- Czas zabiegu na jednym obszarze 70 min.
- Zabieg na tym samym obszarze można powtórzyć od 30 do 45 dni, na różnych obszarach co 14 dni.
- Na jednym obszarze można wykonać maksymalnie 3 zabiegi.
Obszary Działania
Procedura przed / po zabiegu
Przed zabiegiem
- 2-3 dni przed zabiegiem zwiększyć dawkę wypijanej wody do 2-3 l dziennie - dla pobudzenia układu limfatycznego
- nie jeść ciężko strawnych posiłków, nie pić kawy oraz alkoholu - obciążają wątrobę
- wykonać 1-2 zabiegi drenażu limfatycznego. Jeśli ciało w miejscu zabiegowym jest twarde/ zbite, pozbawione dobrego krążenia krwi, należy wykonać 4-5 drenaży limfatycznych
- nie opalać miejsca zabiegowego na 3 tygodnie przed zabiegiem
Po zabiegu
- zwiększyć ilość wypijanej wody - dla pobudzenia układu limfatycznego oraz usunięcia zniszczonych komórek tłuszczowych
- raz/dwa razy w tygodniu przez cztery kolejne tygodnie wykonywać drenaż limfatyczny
- nie opalać miejsca zabiegowego przez 3 tygodnie
- w miejscu zabiegowym przez 4 tygodnie nie wykonywać zabiegów laserowych oraz IPL
- w miejscu zassania przez okres 4 tygodni nie wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów odchudzających wykorzystujących zjawisko kawitacji oraz zabiegów laserowych.
Dodatkowe zalecenia
- raz/dwa razy w tygodniu wykonać zabieg drenujący Icoone lub drenaż limfatyczny Biopress
- nie wykonywać zabiegu w trakcie przyjmowania leków przeciwzapalnych. kuracja takimi lekami powinna być zakończona minimum 2 tyg przed zabiegiem. przez okres 3 tygodni po zabiegu nie powinno przyjmować się żadnych leków o działaniu przeciwzapalnym.
Przeciwwskazania:
- choroby wątroby
- niewydolność nerek
- silnie popękane naczynka w miejscu zabiegowym
- ciąża
- karmienie piersią
- choroba Raynaud'a
- pokrzywka na skutek silnego wyziębienia
- nietolerancja kriolizy
- hipoproteinemia
- zaawansowana cukrzyca
- gorączka
- nowotwór
- infekcja
- zapalenie skóry
- rany
- AIDS
- krioglobulinemia (uszkodzenie antyciał w niskich temperaturach)
- opalanie mniej niż 14 dni przed zabiegiem.
Przed zabiegiem 1
Po zabiegu 1a
Przed zabiegiem 2
Po zabiegu 2a
Przed zabiegiem 3
Po zabiegu 3a
Badania
Cel
Celem tych badań klinicznych jest ocena efektywności zabiegu CoolTech, wykorzystującego technologię CoolTech (Cryotechnology) polegającą na aplikowaniu kontrolowanego chłodzenia poprzez skórę, z wykorzystaniem systemu podciśnieniowego, w celu uzyskania redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i miejscowej otyłości w obszarze brzucha. Dodatkowym celem badania klinicznego jest ocena bezpieczeństwa zabiegu i analiza potencjalnych efektów ubocznych zabiegu.
Metoda badania
W trakcie 3 miesięcznego okresu, grupę 20 pacjentów, poddano zabiegom kontrolowanego chłodzenia z wykorzystaniem podciśnienia przy pomocy urządzenia CoolTech, w celu oceny redukcji tkanki tłuszczowej na różnych obszarach brzucha. CoolTech został ustawiony tak, aby aplikować temperaturę -8 stopni. W trakcie oceny wyników badania monitorowano efekty wszystkich zabiegów, wykonywano zdjęcia i pomiary kontrolne w momencie startu badania i podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Na koniec oceniano także ewentualne efekty uboczne pojawiające się w trakcie zabiegu.
Rezultaty
Końcowy rezultat badania został zapisany i przeanalizowany. Średnia redukcja tkanki tłuszczowej po jednym zabiegu, mierzona poprzez redukcje obwodu ciała w obszarze zabiegu (brzuch) wyniosła 5.3 cm +/- 1.3 cm. Ten rezultat doskonale pokazuje, że w wypadku każdego z 20 pacjentów nastąpiła istotna redukcja obwodu ciała i w efekcie zlokalizowanej tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha.
Najczęściej występującym efektem ubocznym na bazie reakcji poszczególnych pacjentów w trakcie zabiegu i kolejnych wizyt kontrolnych było czasowe osłabienie czucia w obszarze zabiegu.
Podsumowanie
Urządzenie CoolTech poprzez aplikację chłodzenia z wykorzystaniem podciśnienia gwarantuje najlepszy, możliwy do osiągnięcia metodami bezinwazyjnymi, efekt redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i miejscowej otyłości.
Badanie dowiodło, że redukcja tkanki tłuszczowej i widoczne gołym okiem rezultaty zabiegu CoolTech, przedstawione powyżej, znacznie przewyższają ewentualne, pomijalne w długim okresie czasu skutki uboczne powstające w trakcie zabiegu.